ZIELONE AGRO SHOW
Agroshow Bednary

Aktualności

Powrót do listy
1266

Po pokazach maszyn podczas wystawy Agro Show 2018

Jubileuszowa XX wystawa Agro Show w Bednarach będzie się kojarzyć z nową formułą pokazów maszyn. Na przestrzeni 20 lat formuła pokazów kilkakrotnie ulegała zmianom. Zmieniała się także technika rolnicza. Pokazy jednak zawsze nawiązywały do aktualnych trendów w budowie ciągników i maszyn rolniczych oraz do nowych technologii w produkcji rolniczej.

Nowa formuła pokazów została wykreowana przy udziale zainteresowanych wystawców, członków Izby, którzy wraz z Zarządem zadecydowali, że podczas wystawy AGRO SHOW 2018 w Bednarach pokazy maszyn będą odbywać się w dwóch blokach: rolnictwo precyzyjne i technika siewu zbóż w systemie uproszczonym.

Rolnictwo precyzyjne przynosi określone korzyści, co zachęca coraz szersze grono rolników do inwestycji w te rozwiązania. Ale technika rolnicza szybko się rozwija i do praktyki trafiają kolejne modele maszyn, coraz bardziej zautomatyzowane i zinformatyzowane, pracujące na podstawie danych zbieranych w czasie rzeczywistym, które zaczynamy zaliczać do Rolnictwa 4.0. Takie rozwiązania cechują nowoczesne rozsiewacze nawozów, które rozsieją na polu nawóz w oparciu mapę zmiennego nawożenia wraz dynamiczną zmianą szerokości roboczej. Te założenia były podstawą pokazu pracy 6 rozsiewaczy nawozów mineralnych. W pokazie zostały zaprezentowane przez producentów lub ich przedstawicieli następujące maszyny: Amazone ZA-TS, Bogballe M35W Plus, Sulky X50 Econov Isobus (Korbanek), Rauch AXIS-H 30.2 EMC+W (Kuhn Maszyny Rolnicze), Kverneland Exacta TL GEOSPREAD i Unia MXL 1600 Premium. Zmiany dawki nawozu i szerokości rozsiewu oglądający pokaz obserwowali na dwóch telebimach, ustawionych na polu pokazowym. Podczas pierwszego przejazdu rozsiewacze pracowały także z załączonym układem do nawożenia granicznego.

Drugim elementem pokazu rozsiewaczy była prezentacja systemów zarzadzania danymi. Zaprezentowano dwa systemy firm John Deere i Claas. Firma John Deere zaprezentowała nowe możliwości systemu MachineSync, który z wykorzystaniem systemu telmatycznego JDLink umożliwia dzielenie się pomiędzy dwoma rozsiewaczami mapą pokrycia pola nawozem oraz wysyła pomiędzy nimi linię naprowadzania agregatów. Podczas pokazu dwa ciągniki z wyświetlaczem John Deere Commandenter 4600, współpracujące z rozsiewaczami Kverneland i Rauch, zaprezentowały ten system poruszając się naprzeciw siebie i widząc się nawzajem. System ten zapewnia, że w miejscu w którym nastąpił już wysiew nawozu, kolejna maszyna wyłączy swoje sekcje wysiewające. Przesyłanie danych pomiędzy wyświetlaczami odbywa się za pomocą transmisji danych komórkowych. Maszyny, które dzielą się mapą pokrycia muszą posiadać subskrypcję JDLink Connect i znajdować się na tym samym koncie organizacji klienta w Centrum Operacyjnym MyJohnDeere. Rozwiązanie to można zastosować także w przypadku pracy na tym samym polu innych maszyn, np. opryskiwaczy.

Firma Claas zaprezentowała swoją ofertę w zakresie precyzyjnego rolnictwa na przykładzie ciągnika Claas Arion 660 CMATIC, wyposażonego fabrycznie w system jazdy automatycznej z dokładnością RTK NET, oparty na terminalu obsługowym Claas S10 ISOBUS i system telemetryczny Claas Telematics. Ciągnik współpracował z rozsiewaczem firmy Rauch AXIS H 30.2 EMC. Funkcje terminala umożliwiają zapisywanie wszystkich danych pracy ciągnika wraz z danymi rozsiewacza przypisując do nich pozycje GPS, automatyczne zamykanie sekcji rozsiewacza (i innych maszyn) i automatyczny wjazd agregatu w następną ścieżkę technologiczną. Po pokazie na stoisku Claas można było zobaczyć wszystkie dane, jakie zostały wysłane podczas tego pokazu na serwer Claas Telematics .

W drugim bloku tematycznym, dotyczącym techniki siewu zbóż w systemie uproszczonym, zaprezentowano różne rozwiązania techniczne i technologiczne związane z siewem zbóż w systemie bezorkowym. Technologie uproszczonej uprawy roli i siewu są coraz częściej stosowane przez rolników. Zwiększa się także w tym zakresie rynkowa oferta krajowych producentów. Podczas pokazu zaprezentowano maszyny realizujące siew zbóż trzema metodami: siew bezpośredni, siew pasowy oraz siewu w mulcz.

Agregaty do siewu bezpośredniego zaprezentowały firmy Horsch (Focus 4TD) i Korbanek (Arbos ASF UST Directa). W siewie pasowym dominowały agregaty producentów krajowych. Podczas pracy prezentowano agregaty SALVIS Z (Agro-Masz), ST 400+PS 400 (Czajkowski), USF1600+Hawk+Poznaniak (Unia) oraz brytyjski Claydon Hybrid T4 (Ursus Dystrybucja). W technologii siewu w mulcz firma Kuhn Maszyny Rolnicze prezentowała agregat uprawowy Performer 6000 i siewnik Espro 6000R. Siewniki do siewu w mulcz zaprezentowały także firmy Farmet (Falcon 3 Fert+) i Smela Maszyny rolnicze (Tygrys GTWS 3.0). Firma Agro-Masz zaprezentowała uprawę broną mulczową BM75 oraz dwa agregaty uprawowo-siewne o szerokości 3 m oparte na bronie talerzowej z siewnikami SR-300 i SN-300.

Dodatkową atrakcją pokazu były ciągniki współpracujące z maszynami uprawowymi.

bel
USTAW
POWIADOMIENIE
O ZBLIŻAJĄCEJ
SIĘ WYSTAWIE